Δήμος Γέρας Λέσβου: «Έφυγε» ο πρώην δήμαρχος Σωτήρης Ζαμτράκης

Έφυγε» από τη ζωή μετά από ολιγόωρη νοσηλεία στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Μυτιλήνης ο 72χρονος γνωστός αυτοδιοικητικός παράγοντας και γιατρός Σωτήρης Ζαμτράκης.

Ο εκλιπών είχε διατελέσει επί δύο τετραετίες δήμαρχος Γέρας Λέσβου, πρόεδρος της ΤΕΔΚ Λέσβου, πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Λέσβου μέχρι πριν λίγους μήνες, ενώ επί πάρα πολλά χρόνια διετέλεσε διευθυντής της χειρουργικής κλινικής του Βοστάνειου νοσοκομείου Μυτιλήνης.

Ο Σωτήρης Ζαμτράκης τραυματίστηκε πολύ σοβαρά ενώ πραγματοποιούσε εργασίες στο κτήμα του στην περιοχή της Γέρας. Παρά τις προσπάθειες των γιατρών στο Νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε έχασε τη μάχη για τη ζωή. Η κηδεία του θα γίνει στη γενέτειρά του, τον Παλαιόκηπο της Λέσβου.