Δήμος Ηρακλείου Κρήτης: Τα παιδιά ανοίγουν το 2ο Παγκρήτιο Φεστιβάλ Δρόμου «Τέχνη Καθ’ Οδόν»

Ο Δήμος Ηρακλείου Κρήτης υποστηρίζει διαρκώς τα ταλέντα των μικρών δημοτών του, δίνοντας την δυνατότητα ώστε αυτά να μπορέσουν να αναδειχθούν.

Με μια πρωτότυπη λοιπόν δράση διάλεξαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Σχολείου Ευρωπαϊκής Παιδείας (Σ.Ε.Π.) Ηρακλείου να προαναγγείλουν φέτος το φεστιβάλ «Τέχνη καθ’ οδόν» του Δήμου Ηρακλείου. Οι μαθητές σας καλούν να παρακολουθήσετε τη δράση τους, που θα πραγματοποιηθεί στις 16 Ιουνίου και ώρα 9 – 11π.μ. στο χώρο του parking της παλιάς Λαχαναγοράς. Περιλαμβάνει τη δημιουργία και τοποθέτηση εικαστικών μορφών στην πλατεία, που θα αποτυπώνουν το πώς φαντάζονται οι ίδιοι τον εαυτό τους μέσα στην πόλη του Ηρακλείου. Στη συνέχεια θα ασχοληθούν με την τεχνική «Street Weaving”, με την οποία θα ξετυλίξουν τον μίτο της Αριάδνης, αφήνοντας καθ’οδόν μηνύματα, για να μην χαθούν μέσα στο λαβύρινθο της παλιάς πόλης.

Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί:

Φιλιππάκη Αμαλία – Υποδιευθύντρια Α΄ βάθμιου Κύκλου: Υπεύθυνη για τον Συντονισμό της  Δράσης

Ξημέρη Ιωάννα & Φυλακτίδη Ελένη – Καθηγήτριες Εικαστικών: καλλιτεχνική ευθύνη της εικαστικής δράσης

Τσιανίκα Βασιλική & Χρονιάρη Χαρούλα – εκπαιδευτικοί Ε΄ τάξης: υπεύθυνες εκπαιδευτικού προγράμματος