Δήμος Χανίων: Έκθεση στην Δημοτική Πινακοθήκη Χανίων “Tériade, éditeur. Εικονο-γράφοντας”

Ο Δήμος Χανίων συνδιοργανώνει διαρκώς εκδηλώσεις που προάγουν τις τέχνες και την ψυχαγωγία στους δημότες, δίνοντας διεξόδους επιλογών ψυχαγωγίας.

Εγκαίνια: Τετάρτη 28 Ιουνίου 2017, στις 20:30.

Διάρκεια έκθεσης: 28 Ιουνίου – 15 Σεπτεμβρίου 2017.

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα έως και Σάββατο 10:00-14:00 και 19:00-22:00.

Γενική Είσοδος: 2€, μειωμένο 1€.

H Δημοτική Πινακοθήκη Χανίων, σε συνεργασία με το Μουσείο-Βιβλιοθήκη Στρατή Ελευθεριάδη-Τεριάντ, παρουσιάζει έκθεση αφιέρωμα στον εκδότη Τεριάντ από την συλλογή του στην Μυτιλήνη. Στην έκθεση, που θα διαρκέσει από τις 28 Ιουνίου έως και 15 Σεπτεμβρίου 2017, παρουσιάζονται πίνακες του λαϊκού ζωγράφου Θεόφιλου καθώς και αυθεντικά χαρακτικά έργα των Πάμπλο Πικάσο (Pablo Picasso), Ανρί Ματίς (Henri Matisse), Μαρκ Σαγκάλ (Marc Chagall), Φερνάν Λεζέ (Fernand Léger), Ζουάν Μιρό (Joan Mirό), Λε Κορμπιζιέ (Le Corbusier), Αλμπέρτο Τζακομέτι (Alberto Giacometti), Ζορζ Ρουό (Georges Rouault), Ανρί Λοράνς (Henri Laurens), Χουάν Γκρις (Juan Gris), Μαρσέλ Γκρομέρ (Marcel Gromaire) και Αντρέ Μποντέν (André Beaudin) από 23 «Βιβλία των καλλιτεχνών».

Η έκθεση γίνεται με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού.

Επιμέλεια: Μανόλης Καρτεράκης, Ιστορικός Τέχνης-Επιμελητής