Δήμος Αγίας Παρασκευής: Καθημερινή η λειτουργία του κινητού πράσινου σημείου ανακύκλωσης

Ο Δήμος Αγίας Παρασκευής συνεχίζει να αναβαθμίζει τις λειτουργίες που αφορούν τα ζητήμα της ανακύκλωσης και διαχείρισης των απορριμάτων της πόλης.

Το ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ του Δήμου Αγίας Παρασκευής λειτουργεί καθημερινά στον ανοιχτό χώρο στάθμευσης του Δήμου (Αγίου Ιωάννου 5), από Δευτέρα έως Παρασκευή (8 πμ έως 2 μμ), ενώ υπάρχει η δυνατότητα για παραλαβή υλικών από άλλο σημείο κάθε Τετάρτη, έπειτα από τηλεφωνική συνεννόηση (213 2004 570).
Τα ΥΛΙΚΑ που συλλέγουμε είναι αυτά που «περισσεύουν» στο σπίτι μας και δεν μπορούμε να πετάξουμε στους μπλε ή πράσινους κάδους (μπαταρίες, μικρές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, λαμπτήρες, παιχνίδια, βιβλία, CD-DVD-δίσκοι, ξύλινα μικροαντικείμενα, πλαστικά καπάκια).
Τα υλικά συσκευασίας (χαρτί, γυαλί, πλαστικό, αλουμίνιο, μέταλλο) τα συλλέγουμε ξεχωριστά στη μπλε τσάντα που μπορούμε να προμηθευτούμε από τον Δήμο και τα εναποθέτουμε στους μπλε κάδους ανακύκλωσης.
Μέσω της δράσης αυτής, Δήμος και Δημότες, αφήνουμε ξεκάθαρο το αποτύπωμά μας στον κοινωνικό ιστό της πόλης μας.
Κοινό σύνθημα: ΚΑΘΑΡΗ ΠΟΛΗ, ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.