Δήμος Χανίων: «Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης & Δημιουργικότητας 2017» στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου

Ο Δήμος Χανίων προσπαθεί με κάθε μέσο να ενισχύει την επαφή των μαθητών του με τον πολιτισμό, την ανάγνωση και την δημιουργικότητα.

Στο πλαίσιο αυτό, ο Δήμος Χανίων και η Δημοτική Βιβλιοθήκη πραγματοποιούν και φέτος την «Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης & Δημιουργικότητας 2017» σε συνεργασία με την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και άλλες 150 Δημόσιες και Δημοτικές βιβλιοθήκες σε όλη τη χώρα, που ενώνουν τις δυνάμεις τους για να προσφέρουν πάνω από 3.000 δημιουργικά εργαστήρια για παιδιά.

Με θέμα: «Περιπέτειες από σημείο σε σημείο» από τις 16 Ιουνίου έως τις 8 Σεπτεμβρίου 2017, το Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών προσκαλεί γονείς και παιδιά σε ένα πανελλήνιο παιχνίδι σύνθεσης γύρω από διαφορετικά σημεία: σημεία εκκίνησης, σημεία στίξης, σημεία καμπής, σημεία ισορροπίας, σημεία των καιρών, σημεία του ορίζοντα, σημεία και τέρατα!

Οι βιβλιοθήκες αποτελούν σημεία γύρω από τα οποία πλέκονται ιστορίες, μεγαλώνουν παιδιά, γεννιούνται δυνατότητες, χτίζονται κοινότητες. Είναι σημεία συνάντησης. Τα σημεία των βιβλιοθηκών συνδέονται μεταξύ τους και δημιουργούν δίκτυα. Το Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών στα δύο χρόνια λειτουργίας του έχει αναλάβει πανελλήνιες δράσεις, αναδεικνύοντας τις βιβλιοθήκες – μέλη του ως κέντρα της κάθε κοινότητας.

Η Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας 2017 διοργανώνεται από την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και υλοποιείται χάρη στη συνεργασία εκατοντάδων βιβλιοθηκονόμων, εκπαιδευτικών και εθελοντών σε όλη την Ελλάδα.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού, οι βιβλιοθήκες συντονίζουν τις δράσεις τους στην ιστοσελίδα network.nlg.gr, ενώ μικροί και μεγάλοι μοιράζονται τις αναγνωστικές τους εμπειρίες στα κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιώντας το #ΚΕ2017gr.

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων συμμετέχει στην Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας με πληθώρα δημιουργικών δράσεων για παιδιά, ηλικίας 6-12 ετών, που θα πραγματοποιηθούν στην Παιδική Βιβλιοθήκη Σούδας, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σταλού και στην Παιδική -Εφηβική Βιβλιοθήκη Δημοτικού Κήπου με την έναρξη της λειτουργίας της.

Η συμμετοχή στα εργαστήρια είναι δωρεάν. Πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα των δράσεων:Δημοτική Βιβλιοθήκη Χανίων, Υψηλαντών 30. Υπεύθυνη προγράμματος: Βιβή Χουδαλάκη, Προϊσταμένη Δημοτικής Βιβλιοθήκης Χανίων. Τηλέφωνο: 2821 3 41662, e-mai: library@chania.gr.http://www.librarychania.gr/, https://www.facebook.com/librarychania/

Πρόγραμμα «Καλοκαιρινής Εκστρατείας Ανάγνωσης & Δημιουργικότητας 2017» στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου μας.